مسوده طرح قرنطینه ولایت کابل بازنگری شد

مسوده طرح قرنطینه ولایت کابل بازنگری شد
7حمل 1399
مسوده طرح قرنطینه ولایت کابل امروز در نشستی توسط محمد یعقوب حیدری والی کابل و شماری از مسوولان اداره های ذیربط بازنگری شد .
طرح قرنطینه کابل در هفتمین جلسه کمیته ولایتی مجادله علیه بیماری کرونا به منظور اتخاذ تدابیر برای جلوگیری از افزایش شیوع این بیماری در پایتخت از سوی محمد یعقوب حیدری والی کابل ارائه شد و پس از رای زنی‌ها به معاونت دوم مقام عالی ریاست جمهوری فرستاده شده‌است و قرار است پس از بازنگری و مراحل قانونی به کابینه کشور فرستاده شود.
در این نشست که به ریاست محمد یعقوب حیدری والی کابل و اشتراک مسوولان وزارت‌های صحت عامه، ترانسپورت، قوماندانی امنیه، ریاست امنیت ملی کابل، روسای مبارزه با حوادث و حج و اوقاف ولایت کابل و شماری دیگر برگزار شد، ابتدا محمد یعقوب حیدری از افزایش شمار مبتلایان به بیماری کرونا در کشور ابراز نگرانی کرد و درخصوص راه‌های پیشگیری از افزایش این بیماری سخن گفت و از اعضای این نشست خواست که برای بازنگری این طرح نظرات‌ و دیدگاه‌هایشان را ارائه کنند.
پس از بازنگری، این مسوده به معاونت دوم مقام عالی ریاست جمهوری کشور فرستاده شد و قرار است فردا به کابینه کشور ارائه شود.
در این طرح، برای پیشگیری از افزایش شیوع و شمار مبتلایان به بیماری کرونا، برخی محدودیت‌ها در سطح شهر، نواحی و ولسوالی‌های پایتخت وضع خواهد شد و با عملی شدن آن، از افزایش شیوع این بیماری تا حدی جلوگیری خواهد شد.
بر بنیاد این طرح، شهر کابل با قرنطینه شدن، حالت اضطرار اختیار خواهد کرد و ادارات دولتی به استثنای اداره‌های محلی مرکزی و ولسوالی‌ها و نواحی ولایت کابل، وزارت صحت عامه و نهادهای عرضه خدمات صحی، شاروالی کابل و برخی اداره های دیگر که در امر مشترک مبارزه علیه بیماری کرونا اثرگذار خواهند بود، حداقل برای سه هفته تعطیل اعلان خواهند شد.
در این طرح به استثنای مراکز عرضه مواد غذایی و صحی، شرکت‌های تولیدی داخل شهر، مغازه ها، رستورانت ها،قیلون‌گاه‌ها، حمام‌های عمومی، پارک‌های تفریحی، ورزشگاه‌ها، زیارتگاه‌هاو سایر مکان‌های شلوغ و پر رفت و آمد به گونه موقت مسدود خواهد شد و نخاس‌ها،مسلخ‌ها و سلاخی‌ها بیرون شهر تغییر مکان خوهند داد.
همچنان بس‌های شهری شخصی و دولتی، مارسدیس‌ها، تونس‌ها و واسطه‌های مسافربری که شمار سرنشینان آن‌ها بیش از پنج نفر باشد نیز متوقف خواهند شد و به آنان اجازه ورود و یا خروج از شهری به شهر دیگر داده نخواهد شد.
منطقه حاجی کمپ، پوهنتون‌های پولیتخنیک، کابل، تعلیم و تربیه استاد ربانی و لیسه‌های حبیبیه و نادریه، هوتل های عروسی و سایر مناطقی که مسوولان ذیربط به گونه داوطلبانه و رایگان برای رسیدگی به بیماران اختصاص دهند تجهیز خواهد شد و آنانی که از بیرون کشور به ویژه کشور ایران وارد کابل می‌شوند برای 14 روز قرنطینه خواهند شد و به آنان مواد غذایی توزیع خواهد شد.
جلوگیری از احتکار و برخورد قانونی با محتکران و گرانفروشان، منع تجمع و گردهمایی‌های بیش از سه نفر، گردآوری معتادان از شهر، تخصیص مکان برای دفن اجساد کرونایی، آموزش و تجهیز ۷۰ تیم سیار برای تشخیص افراد مشکوک مبتلا به بیماری کرونا و برخی اقدامات دیگر از مواردی اند که در این مسوده با تاکید تذکر شده است.