پنجمین جلسه کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن و جلوگیری از احتکار در بازار برگزار شد.

پنجمین جلسه کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن و جلوگیری از احتکار در بازار برگزار شد.
28-حوت-1398
این جلسه که تحت ریاست محمد یعقوب حیدری والی و رئیس کمیته مجادله با ویروس کرونا در سطح ولایت کابل برگزار شد، افزون بر والی کابل، معاون امنیتی قوماندانی امنیه ولایت کابل، معاون اوپراتیفی ریاست امنیت ملی ولایت کابل و اعضای کمیته مجادله با ویروس کرونا اشتراک داشتند.

ابتدا محمد یعقوب حیدری والی کابل از جلالتمآب محترم محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ابراز تشکری کرد که در امر مجادله با ویروس کرونا و احتکار و گرانفروشی در بازار توجه جدی دارد.

وی در مورد ایجاد کمیته مجادله علیه ویروس کرونا در سطح ولایت کابل و از ایجاد کمیته های فرعی در سطح ولسوالی ها و نواحی 22 گانه شهر کابل تحت ولسوالان و روئسای نواحی و سکرتریت نماینده ریاست صحت عامه اطمینان داد.
والی کابل در جریان صحبت های خود گفت که پلان عملیاتی بمنظور مجادله با ویروس کرونا ترتیب گردیده که تمام ادارات ذیدخل مطابق به آن عمل خواهند کرد.

وی از علمای کرام و ملاامامان مساجد خواست تا در خطبه های نماز جمعه، نمازهای پنجگانه و فعالان جامعه مدنی، ملکان، وکلای گذر، مسئولین رسانه ها و خبرنگاران از طریق رسانه های صوتی، تصویری، چاپی و شبکه های اجتماعی از خطرات و وقایه ویروس کرونا برای مردم آگاهی عامه داده و همچنان در مبارزه با محتکرین با ارگان های دولتی همکاری لازم نمایند.

والی کابل در حاشیه صحبت های خود گفت که کمیته مجادله با ویروس کرونا، بمنظور کنترول قیم و جلوگیری از احتکار و گرانفروشی در بازار، اعضای کمیته های فرعی ولسوالی های ولایت کابل به تعداد ۱۲ دوکان محتکرین در ولسوالی چهارآسیاب را مهرلاک نموده و پول اضافه ستانی از نزد گرانفروشان را اخذ و به مشتریان واپس سپرده است که این روند در سایر ولسوالی های ولایت و شهر کابل با جدیت ادامه دارد.

والی کابل اکیدآ هدایت سپرد که ریاست صحت ولایت کابل در همکاری با نهادهای امنیتی هُتل‌های عروسی و رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، حوض‌های آب‌بازی، ورزشگاه‌ها و سایر مکان‌های پرجمعیت را مسدود نمایند.

والی کابل از وزارت ارشاد، حج و اوقاف تقاضا نمود تا بمنظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا مساجد و تکایای شهر و ولایت کابل را دواپاشی و ضدعفونی کنند.