برای آگاهی بیشتر شهروندان (share) کنید نخستین نشست هماهنگی مبارزه علیه بیماری کرونا برگزار شد.

برای آگاهی بیشتر شهروندان (share) کنید

نخستین نشست هماهنگی مبارزه علیه بیماری کرونا برگزار شد.
۲۵ حوت ۱۳۹۸
نخستین نشست هماهنگی مبارزه علیه بیماری کرونا امروز به ریاست محمد یعقوب حیدری والی کابل و اشتراک انجنیر احمد ذکی سرفراز شاروال کابل، مسوولان ارشد نهادهای امنیتی ولایت کابل، نمایندگان وزارت‌های صحت عامه، ارشاد، حج و اوقاف، روئسای سکتوری ولایت کابل، آمران حوزه‌های امنیتی پولیس، ولسوالان ولایت کابل، پوهنتون‌های پولیتخنیک و کابل، روئسای شوراهای علمای ولسوالی‌ها، رئیس و اعضای وکلای گذر نواحی شهر کابل برگزار شد.

ابتدا محمد یعقوب حیدری والی کابل از ایجاد کمیته مبارزه علیه بیماری کرونا در سطح ولایت کابل سخن گفت و تاکید کرد که این کمیته باید در ولسوالی‌ها و نواحی شهر کابل نیز ایجاد شود.
والی کابل از ادارات ذیربط خواست که پلان‌های تدابیری برای جلوگیری از افزایش شیوع بیماری کرونا در ولایت کابل اتخاذ کنند تا مطابق آن عمل شود.
والی کابل از مسوولان وزارت صحت عامه خواست که مکان های پر ازدحام را با مواد بهداشتی ضدعفونی کنند.
والی کابل در سخنانش از بخش‌های خصوصی نیز خواست که در بیمارستان‌ها و مراکز فروش داروها، با شهروندان همکاری لازم داشته باشند.
او آگاهی مردم از رهنمودهای صحی و عواقب ناگوار این بیماری توسط علما و امامان مساجد در خطبه‌های نماز را مهم و اثرگذار خواند و از آنان خواست که در این خصوص مساعی به خرج دهند.

والی کابل از فعالان مدنی، قریه‌داران، وکلای گذر، مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران خواست تا از طریق رسانه های صوتی، تصویری، چاپی و شبکه‌های اجتماعی در خصوص بیماری کرونا اطلاع رسانی کنند.

والی کابل برای جلوگیری از افزایش شیوع این بیماری از اداره‌های صحت عامه و شاروالی کابل خواست به تناسب جمعیت و نفوس ولایت کابل، نیازسنجی‌های مالی، مادی، بشری کنند و در امر مبارزه علیه این بیماری آمادگی داشته باشند.

او همچنان به مسوولان اداره‌های مربوط و آمران حوزه‌های پولیس هدایت سپرد که محابس، نظارت خانه، توقیف‌خانه، مراکز پرورش کودکان، هُتل‌های عروسی و رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، حوض‌های آب‌بازی، نانوایی‌ها، قصابی‌ها، ورزشگاه‌ها و سایر مکان‌های عرضه خدمات، مواد خوراکی و پرجمعیت را بررسی کنند و با ارائه توصیه و رهنمودهای صحی و توزیع مواد اولیه بهداشتی در امر مبارزه علیه این بیماری تلاش کنند.

والی کابل وجود مهاجران، بیجاشدگان و معتادان در شهر را عامل دیگری برای شیوع بیماری کرونا عنوان کرد و گفت که ادارات ذیربط باید در جمع آوری معتادان اقدام کنند و ورودی‌های شهر را با توظیف کارکنان صحی نظارت کنند و زیر پوشش قرار دهند.
او از اداره‌های بخش ترانسپورت خواست که در حمل و نقل شهروندان نیز به توصیه و رهنمودهای صحی توجه کنند.

در ادامه انجنیر احمد ذکی سرفراز شاروال کابل، یونس مهمند معاون اتاق های تجارت و صنایع، احمد حمید رییس طب وقایه‌یی وزارت صحت عامه، فضل الکریم سراجی رییس مساجد شهر کابل و لوی پاسوال سیدمحمد روشندل قوماندان امنیه ولایت کابل هر کدام به نوبت در از اقدامات، پلان ها و برنامه های برای جلوگیری از افزایش شیوع بیماری کرونا معلومات ارائه کردند.