سومین جلسه کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن برگزار شد.

سومین جلسه کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن برگزار شد.
24-حوت-1398
این جلسه که تحت ریاست محمد یعقوب حیدری والی کابل برگزار شد، ابتداء داکتر عبدالوکیل احمدی رییس صحت عامه ولایت کابل در مورد آخرین تحولات مرض کرونا و اقدامات وزارت صحت عامه و ریاست صحت عامه ولایت کابل در رابطه به اقدمات وقایوی بیماری کرونا صحبت کرد.
داکتر احمدی در صحبت های خود گفت که مرض کرونا جهانی شده که در 145 کشور مرض کرونا وجود دارد، که از آنجمله در افغانستان 13 واقعه مثبت مرض کرونا ثبت شده است.
وی علاوه کرد که برای جلوگیری از شیوع مرض کرونا، گروه صحی در فرودگاه بین المللی حامد کرزی موظف شده‌اند و قرار است در چهار دروازه ورودی ولایت کابل نیز گروه های صحی موظف شوند که با قرنطینه افراد مشکوک از انتقال این بیماری جلوگیری نمایند و همچنان برنامه های آگاهی دهی و نصب بلبورد ها در سطح شهر جهت آگاهی دهی به مردم با همکاری ریاست های سکتوری و ادارات ذیدخل نیز در نظر گرفته شده است.

سپس محمد یعقوب حیدری والی کابل از اعضای کمیته مبارزه علیه بیماری کرونا خواست تا با جدیت و مسئولیت وظیفوی علیه این مرض مبارزه نموده و هدایت داد تا در سطح ولسوالی ها نیز کمیته مبارزه علیه بیماری کرونا ایجاد گردد و همچنان از طریق ملا امامان مساجد و علمای کرام در خطبه های نماز جمعه و نماز های پنجگانه برای مردم در مورد بیماری کرونا آگاهی دهی شود.
والی کابل علاوه کرد که آگاهی دهی برای شهروندان فرصت انتقال این بیماری را کاهش می‌دهد و باید در مکان‌ها و محل‌هایی که مردم بیشتر جمع می‌شوند، آگاهی دهی بیشتر شود و همچنان نهایت تلاش صورت گیرد تا مراسم و مجالس های بزرگ دایر نگردد.
وی وجود زباله‌ها در آبراه‌ها و سطح شهر را سبب افزایش شیوع بیماری کرونا خواند و از ریاست شاروالی کابل خواست تا در انتقال زباله‌ها و پاک کاری شهر اقدام کنند و همچنان از سوی تیم های صحی ریاست صحت عامه ولایت کابل ضد عفونی شوند.

والی کابل اکیدآ هدایت سپرد که ریاست صحت ولایت کابل در همکاری با نهادهای امنیتی محبس، نظارت خانه، هُتل‌های عروسی و رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، حوض‌های آب‌بازی، نانوایی‌ها، قصابی‌ها، ورزشگاه‌ها و سایر مکان‌های عرضه مواد خوراکی و پرجمعیت را بررسی کنند و با توصیه و رهنمودهای صحی به آنان آگاهی دهند.
والی کابل از شاروالی کابل نیز خواست تا با روئسای نواحی شهر کابل نشست های هماهنگی را برگزار نمایند تا از طریق آن برای شهروندان توصیه و رهنمود های صحی آگاهی دهند.