معاون والی کابل: عادلانه نیست که دست‌آوردهای زنان نادیده گرفته شود و با محصوری، به قهقرای زمان فرستاده شوند

معاون والی کابل: عادلانه نیست که دست‌آوردهای زنان نادیده گرفته شود و با محصوری، به قهقرای زمان فرستاده شوند
14 حوت 1398
حنیفه گیرووال معاون امور اجتماعی ولایت کابل امروز در دیدار با معاون سفیر امریکا تاکید کرد که زنان افغان در بیش از یک و نیم دهه اخیر با همه مشکلات، توانسته‌اند در عرصه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و سایر بخش‌ها چون مردان بدرخشند و پیشرفت‌های خوبی داشته باشند و عادلانه نیست که با نادیده گرفتن حقوق و دست‌آوردهای آنان، با محصوری، به قهقرای زمان فرستاده شوند.
در این دیدار که با حضور شماری از نمایندگان سکتورهای خصوصی، مسوولان اداره‌های دولتی، فعالان نهادهای مدنی و شماری دیگر همراه بود، ابتدا حنیفه گیرووال معاون امور اجتماعی ولایت کابل روی روند مذاکرات و جایگاه اجتماعی زنان بعد صلح، سخن گفت و تاکید کرد که زنان بخش بزرگ جامعه‌اند و از اینکه در اجتماع با مردان زندگی می‌کنند، باید در روند تصمیم‌گیری‌های ملی نیز سهم آنان نادیده گرفته نشود.
وی افزود که زنان افغان در چند دهه جنگ و ناامنی با از دست دادن پدر، برادر، شوهر و فرزندان خود، از اصلی‌ترین قربانیان این جنگ‌ها محسوب می‌شوند و نیاز است در راستای تامین حقوق آنان نیز توجه شود و حضور و جایگاه آنان در روند مذاکرات صلح رعایت شود.
معاون والی کابل تصریح کرد که زنان بخش بزرگ جامعه‌اند و حضور آنان در روند مذاکرات صلح پایدار، اثر گذار و الزامی‌ست و باید شرکت آنان در تناسب با مردان همسان باشد.
وی دفاع از حقوق زنان را متعلق به آنان خواند و افزود که هیچ مردی نمی‌تواند به خوبی یک زن از حقوق زنان دفاع کند و این امر نباید نایدیده گرفته شود.
در ادامه کیرین دیکر، معاون سفیر امریکا حضور نمایندگان زنان افغان در این مذاکرات را مهم عنوان کرد و افزود که امریکا روند مذاکرات و صلح را توسط نمایندگان نظارت خواهد کرد و به هیچ شخص یا گروهی اجازه سلب حقوق زنان را نخواهد داد.
وی با تاکید، امریکا را حامی و مدافع حقوق افغان‌ها به ویژه زنان خواند و تصریح کرد که آن کشور مرحله به مرحله این روند را نظارت و با ارزیابی نتایج آن در راستای دفاع از حقوق افغانان عمل خواهد کرد.
کیرین دیکر، شمار زنان افغان مذاکره کننده را همسان با مردان خواند و اضافه کرد که در این راستا جدی عمل خواهند کرد.