کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن ایجاد می‌شود

کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن ایجاد می‌شود
7 حوت 1398
اداره ولایت کابل امروز نشستی را به منظور ایجاد کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا وهماهنگی میان نهادهای ذیربط برگزار کرد.
در این نشست که به ریاست محمد یعقوب حیدری والی کابل و اشتراک انجنیر احمد ذکی سرفراز شاروال کابل، داکتر ویس اکرم معاون جمعیت هلال احمر افغانی، رحیم الله مجاهد رییس شواری ولایتی، تورن جنرال رازمحمد اوریاخیل قوماندان عمومی گارنیزون، تورن جنرال شیرین‌شاه کوهبندی قوماندان عمومی فرقه 111، دگرجنرال سیدمحمد روشندل قوماندان عمومی زون 101 آسمایی، تورن جنرال مسعود اندر رییس امنیت ملی، معاونان ولایت، روسای سکتوری و ولسوالان ولایت کابل برگزار شد، محمد یعقوب حیدری والی کابل وجود یک واقعه مثبت بیماری کرونا در کشور را نگران کننده خواند و طبق هدایت مقام عالی ریاست جمهوری کشور از ایجاد کمیته‌یی برای مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن سخن گفت و تاکید کرد که شهر کابل به علت کثرت نفوس در تناسب با سایر ولایت‌های کشور آسیب‌ذیرتر است و نیاز است در اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای مبارزه علیه پیامدهای این بیماری اقدامات عملی شود.
والی کابل تاکید کرد که نخست باید مکاتب، دانشگاه‌ها، محابس، نظارت خانه‌ها، حمام‌های عمومی، ورزشگاه‌ها و سایر مناطقی که افراد گرد می آیند و زمینه انتقال و سرایت این بیماری بیشتر مساعد می‌شود و میزان آسیب‌پذیری آن بیشتر است شناسایی شوند و با آگاهی دهی ازشهروندان خواسته شود که به رهنمودهای صحی توجه کنند.
وی از روسای شورای ولایتی، ارشاد، حج و اوقاف و امور زنان ولایت کابل خواست که از طریق منابر، مساجد، تکایا و شوراها در راستای آگاهی دهی عامه مساعی به خرج دهند.
حیدری ایجاد این کمیته را در هماهنگی و اتخاذ تدابیر برای مبارزه علیه پیامدها و جلوگیری از شیوع این بیماری اثر گذار خواند.
در ادامه نبی الله پیرخیل رییس دفتر ولایت کابل از اعضای اشتراک کنند و روسای بخش های صحت، زراعت، معارف و برخی دیگر خواست که به نوبت برنامه‌ها، نیازها، پیشنهادات و نظرات شان را در این خصوص مطرح کنند.
داکتر عبدالوکیل احمدی رییس صحت ولایت کابل، افزود که شفاخانه افغان جاپان برای شناسایی این بیماری آماده عرضه خدمات است و در صورت نیاز شفاخانه های انتانی و و جمهوریت نیز تخلیه خواهد شد و هرگاه این هم بسنده نبود کمپ هایی نیز در این خصوص در نظر گرفته شده که با قرنطینه افراد از سرایت این بیماری به دیگران جلوگیری خواهد شد.
احمد ذکی سرفراز نیز عدم وجود متخصصان صحی برای تشخیص و شناسایی این بیماری در فرودگاه بین المللی حامد کرزی را نگران کننده خواند و افزود که برای جلوگیری از سرایت این بیماری به دیگران باید از سایر کشورها الگوبرداری شود و تعیین دسته‌های سیار و با حرارت سنج‌ها افراد مشکوک قرنطینه شوند.
وی احتکار مرکبات(لیمو، نارنج، کینو، مالته)، ماسک و داروها توسط شهروندان را چالش دیگری در برابر رویارویی با این بیماری خواند.
به این ترتیب مسوولان نظامی نیز در این خصوص دیدگاه‌هایشان را طرح کردند و معاون جمعیت هلال احمر افغانی با اعلام آمادگی برای مبارزه علیه پیامدهای این بیماری افزود که در صورت نیاز مراکز بهداشتی این اداره را نیز در اختیار وزارت صحت عامه قرار خواهند داد.
رییس اداره مبارزه علیه حوادث طبیعی ولایت کابل گزارش داشت‌های آن اداره را ارائه کرد و از برخی آمادگی‌ها خبرداد.
در اخیر این نشست فیصله شد که کمیته مبارزه علیه پیامدهای بیماری کرونا و جلوگیری از شیوع آن در ولایت کابل به ریاست محمد یعقوب حیدری والی کابل و عضویت نمایندگان اداره های شاروالی کابل، قوماندانی امنیه، ریاست امنیت ملی، شورای ولایتی، ریاست خدمات تخنیکی و سکتوری، ریاست اقتصاد، مبارزه علیه حوادث طبیعی، زراعت، انکشاف دهات، حج و اوقاف، معارف، امور زنان، سرم‌میاشت، جمعیت هلال احمر افغانی، پوهنتون کابل و پول تخنیک با سکرتری ریاست صحت عامه ولایت کابل تشکیل شود تا در مبارزه با پیامدهای این بیماری و جلوگیری از شیوع آن عمل شود.