نشست اتخاذ تدابیر برای مبارزه علیه بیماری مُسری کرونا و جلوگیری از سرایت آن برگزار شد

نشست اتخاذ تدابیر برای مبارزه علیه بیماری مُسری کرونا و جلوگیری از سرایت آن برگزار شد
۶ حوت ۱۳۹۸
در این نشست که به ریاست محمد یعقوب حیدری والی کابل و اشتراک نماینده زون مرکز کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد(U.N.H.C.R)، رییس مبارزه علیه حوادث طبیعی ولایت کابل و شماری دیگر برگزار شد، روی طرح تدابیر مبارزه علیه بیماری مُسری کرونا، شیوه‌های جلوگیری و وقایه این بیماری صحبت شد.
ابتدا اشتراک کنندگان از ثبت یک بیمار کرونا در بیمارستان ولایت هرات و گونه‌های سرایت آن به ولایت‌های دیگر سخن گفتند و در این خصوص دیدگاه‌هایشان را مطرح کردند.
سپس محمد یعقوب حیدری والی کابل گرمی هوا، افزایش نفوس و بی توجهی برخی باشندگان به رهنمودهای صحی را از مواردی خواند که باعث شیوع بیماری‌ها می‌شود و روند انتقال و سرایت آن به دیگران را مساعد می‌سازد.
وی کرونا را از بیماری‌هایی خواند که باید برای جلوگیری از شیوع آن به رهنمودهای صحی عمل کرد و از دست دادن، به آغوش کشیدن، تنفس بدون ماسک، حضور در گردهمایی‌ها، استفاده از لوازم دیگران و سایر مواردی که سبب انتقال این بیماری می‌شود، خودداری شود.
والی کابل تاکید کرد که برای وقایهء این بیماری باید شهروندان از ماسک استفاده کنند و با استفاده از مرکبات (لیمو، نارنج، کینو، مالته) در تقویت جهاز ایمنی بدن‌شان توجه کنند.
وی تاکید کرد که هیچ‌فرد یا گروهی حق احتکار این مواد به شمول داروها و ماسک را ندارد و هرگاه موردی در این خصوص مشاهده شود با متخلف برخورد قانونی خواهد شد.
وی از شهروندان به ویژه پایتخت‌نشینان خواست که هرگاه با چنین مواردی روبه رو شدند، به پولیس اطلاع دهند تا در جلوگیری از آن اقدام شود.
والی کابل همچنان در خصوص آمادگی‌ها برای مبارزه علیه پیامدهای این بیماری نیز سخن گفت و از رییس مبارزه با حوادث طبیعی و نماینده زون مرکز کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد (U.N.H.C.R) خواست که روند توزیع مواد خوراکی را متوقف کنند و برای مبارزه علیه پیامدهای این بیماری آماده باشند.
وی تصریح کرد که فردا نشستی برای هماهنگی در این خصوص با نهادهای ذیربط برگزار خواهد کرد که در آن مسوولان بخش‌های ذیربط به ویژه صحت نیز حضوریابند تا با تشریک مساعی در جلوگیری و رسیدگی به این چالش عمل شود.