والی کابل: طالبان به خشونت بودن جنگ‌‌های بیش از یک و نیم دهه در کشور معترف‌اند!

والی کابل: طالبان به خشونت بودن جنگ‌‌های بیش از یک و نیم دهه در کشور معترف‌اند!
30 دلو 1398
محمد یعقوب حیدری والی کابل امروز در نشستی تاکید کرد که طالبان به خشونت بودن جنگ‌‌های بیش از یک و نیم دهه در کشور معترف اند و ادعای جهاد دال بر مشروعیت این جنگ‌ها نیست.
در این نشست که به منظور حمایت علما از روند مذاکرات صلح برگزار شد، شمار زیادی از روسا و اعضای شوراهای علمای مرکز و ولسوالی‌ها گردآمده بودند.
ابتدا نجیب الله عمری رییس حج و اوقاف ولایت کابل رهنمود آزمون ناظمان حج را ارائه کرد و در ادامه محمد یعقوب حیدری والی کابل در خصوص بیانات جلالتمآب رییس جمهوری کشور پیرامون جایگاه علما سخن گفت و از آنان خواست که در راستای آگاهی عامه با اداره ولایت کابل بیش از پیش همگام باشند و در تنویر اذهان عامه تلاش کنند.
وی با بیان نتایج جنگ و ناامنی در کشور تصریح کرد که جنگ‌های 18 ساله تحمیلی در کشور از سوی استخبارات منطقه طرح‌ریزی شده‌است و با شعار جهاد همه روزه از افغان‌‌ها قربانی می گیرد.
وی تاکید کرد که هیچ آئینی پای جنگی که هدف آن از بین بردن مسلمانان، علما، کودکان، زنان و فرزندان آنان باشد مهر تائید نمی گذارد.
به بیان وی، مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها نتایج مطلوبی در پی خواهد داشت که با نتایج مثبت این مذاکرات، صفحه جدیدی در تاریخ کشور گشوده خواهد شد.
وی حضور علمای کرام در این مذاکرات را مهم و اثر گذار خواند و تاکید کرد که این مذاکرات می‌تواند در گشایش ابهامات میان طرف‌ها موثر باشد.
سپس اشتراک کنندگان پس از تحریم و تقبیح این جنگ‌ها تعهد سپردند که در نمازهای جمعه از طریق منابر مساجد و نیز نشست‌های مردمی تلاش خواهند کرد.
آنان همچنان از والی کابل خواستار رسیدگی به برخی مشکلات اجتماعی و امنیتی شدند و افزودند که از سوی شماری افراد تهدید می‌شوند و این امر سبب شده است که در تجمعات کمتر حضور یابند.
در اخیر والی کابل رسیدگی به مشکلات و چالش‌های اجتماعی و امنیتی طرح شده از سوی آنان را متعهد شد و افزود که برای مصئونیت علمای کرام طرحی را ارائه کنند که در همکاری با نهادهای امنیتی عملی شود.