پنجمین جلسه کمیسیون منع خشونت علیه زنان برگزار شد

پنجمین جلسه کمیسیون منع خشونت علیه زنان برگزار شد
13 دلو 398
پنجمین جلسه کمیسیون منع خشونت علیه زنان امروز به ریاست نبی الله پیرخیل رییس دفتر ولایت کابل برگزار شد.
در این جلسه که با اشتراک فریده مشعل قریشی رییس امور زنان ولایت کابل، نمایندگان و مسوولان بخش های معارف، صحت و زراعت ولایت کابل، مسوولان کمیسیون حقوق بشر و مرکز حمایتی زنان برای زنان افغان و شمار دیگری برگزار شد، روی حل مشکلات مرکز حمایتی زنان برای زنان افغان، تقرر زنان در بخش های حقوقی در 14 ولسوالی پایتخت و نیز کارکردها و پلان های سال روان واحدهای دومی اداره ولایت کابل صحبت شد.
ابتدا فریده مشعل قریشی رییس امور زنان ولایت کابل روی چگونگی عملی سازی تصامیم ترویج شهر نشینی، ایجاد کمیته های منع خشونت علیه زنان و کارزار ثبت اسناد حقوقی ازدواج ها و برخی موارد دیگر سخن گفت و تاکید کرد که باید گزارش اقدامات در این خصوص از سوی بخش های مربوط به آن ریاست هرچه زودتر ارائه شود.
در ادامه بنفشه عفاف مسوول مرکز حمایتی زنان برای زنان افغان کارکردهای آن مرکز در بخش حمایت از حقوق زنان را ارائه کرد و از عدم رسیدگی به مشکلات زنان به ویژه در محابس ابراز نگرانی کرد.
عفاف وجود 375 کودک در محابس را که مادران آنان در حبس و توقیف گاه ها به سر می برند، دختران خورد سنی که از سوی والدین شان مجبور به انجام کارهای شاق می شوند و زنان کهن‌سالی که از سوی اعضای خانواده هایشان از خانه بیرون می شوند و برخی موارد دیگر چون برخورد نادرست کارکنان صحی بیمارستان ها با زنان را از نگرانی هایی خواند که باید به آن توجه شود.
همچنان فریده مشعل قریشی رییس امور زنان ولایت کابل در پاسخ به این مشکلات، از مجتمع اداری‌یی خبر داد که قرار است به زودی به خاطر ایجاد فرصت های شغلی برای زنان محبوس و نگهداری کودکان آنان احداث شود.
سید عزیز احمد هاشمی رییس معارف و سیر سعادت کارشناس جندر ولایت کابل و شماری از نمایندگان اداره های دیگر در این خصوص سخن گفتند و نظرات، دیدگاه ها و پیشنهادات شان را ارائه کردند.
در پایان نبی الله پیرخیل رییس دفتر ولایت کابل از تلاش های این اداره در راستای تامین و حمایت حقوق زنان سخن گفت و از تقرر برخی زنان در راس شماری از بخش های اداره ولایت کابل ابراز خشنودی کرد و افزود که اداره ولایت کابل در این خصوص بیش از هر زمان دیگر متعهد است.
وی راه اندازی جلسات در حل و رسیدگی مشکلات زنان و کودکان را مفید خواند و تاکید کرد که اعضای جلسه باید به گونه دوامدار حضور یابند و از غیر حاضری خودداری کنند.