پیام والی کابل به مناسبت روز جهانی اشخاص دارای معلولیت!

پیام والی کابل به مناسبت روز جهانی اشخاص دارای معلولیت!

در افغانستان بنابر عوامل متعدد , منجمله جنگ های چهار دهه اخیر، جمعی کثیری از هموطنان عزیز ما با معلولیت های گوناگون تواَم با محدودیت ها و مشکلات فراوان اجتماعی و اقتصادی زندگی می کنند.

جنگ های تحمیلی ، دهشت افگنی و تروریستی در کشور متاسفانه هنوز هم تعدادی کثیری از هموطنان ملکی و منسوبین قوای مسلح دلیر ما را به قربانی گرفته و به جمع این قشر درجامعه می افزاید.

ولایت کابل ضمن آرزوی قطع جنگ و کاهش دیگر عوامل معلولیت در کشور, تعهد جدی دارد تا به منظور ادغام و شامل سازی مجدد و با حرمت اشخاص دارای معلولیت در ابعاد گوناگون زنده گی جامعه، ضرورت ها و نیازمندیهای ناشی از معلولیت این قشر مستحق را در تمامی برنامه ها و پلانهای انکشافی و استراتیژیک که شامل تقویت هماهنگی با وزارت دولت در امور اشخاص دارای معلولیت و ورثه شهدا، درج نیازمندی‌ها و ضرورت‌های خاص این قشر در تمام برنامه‌ها و عرضه خدمات اداره‌های محلی ولایت کابل در همه بخش‌ها، در هماهنگی با اداره مربوط، ایجاد طرزالعمل‌ها و راهکارها برای تطبیق قانون ملی و میثاق جهانی حقوق اشخاص دارای معلولیت و همچنان نظارت بر کارکرد و نهادهای غیر دولتی که برای اشخاص دارای معلولیت خدمات عرضه می کنند، می‌شود را در عمل تطبیق نموده تا در نتیجه تغییرات و بهبود مثبت و همه جانبه را در تمام ابعاد زندگی این قشر محروم جامعه رونما گردد.
ما معتقد هستیم که زمینه سازی برای ادغام و مشارکت همه جانبه اشخاص دارای معلولیت در تمام عرصه‌های زندگی، زمینه سازی برای یک جامعه فراگیر، همه شمول، عدالت محور و صلح آمیز خواهد بود.

به امید افغانستان صلح امیز، پیشرفته و همه شمول!

بااحترام
محمد یعقوب حیدری
والی کابل
.............................

د معلولیت لرونکو وګړو نړیوالې ورځې په مناسبت د کابل والي پیغام!

په ګران هېواد کې د بیلابیلو عواملو او د بدمرغو جګړو له امله مو ګڼ شمیر هیواد وال معلول شول، چې په سختو ټولنیزو او اقتصادي ستونزو کې ژوند کوي.

له بدمرغه اوس هم عام ولس او زړور افغان ملي امنیتي او دفاعې ځواکونه قرباني ورکوي او معلول کیږي.

د کابل ولایتې اداري په خپلو ټولو پرمختیایې او استراتیژیکو پلانونو کې معلولیت لرونکو وګړو د ژوند ښه کولو او هغوی ته د لازمو اسانتیاوو برابرولو په برخه کې ځانګړې پاملرنه کړي.

موږ د معلولیت لرونکو وګړو وړاندیزونه، ستونزي او غوښتنې اورو او حل ته یې جدي کار کوو.

د سوکاله، ودان او پخپلو پښو ولاړ افغانستان په هیله
درنښت
محمد یعقوب حیدري
د کابل والي