گرد همائی علمای شهر و اطراف کابل به منظور حمایت از محو مزارع کوکنار و مبارزه علیه مواد مخدر


11 دلو 1396
جلسه که به همین مناسبت در هوتل صافی لندمارک دایر گردیده بود محترم محمد یعقوب "حیدری" والی کابل، مسوولین وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، مولوی عطاالله فیضانی عضو شورای ولایتی کابل، روسای ارشاد حج و اوقاف، اعضای کمیته صلح ولایت کابل، علمای دینی شهر و ولسوالی های مختلف ولایت کابل وجمع از خبرنگاران رسانه ها اشتراک نموده بودند.
والی کابل گفت: عامل اصلی تمام بدبختی های روان که سبب جنگ و ناامنی در کشور گردیده است، فقر، بی سوادی می باشد. در گذشته دهاقین ما کشت حلال داشتند، کشت و تولید مواد مخدر بمثابه یک پدیده شوم وحرام در کشور مانند امروز ترویج نداشت. پاکستان بخاطر اینکه کشور خود را از پدیده شوم نجات بدهد به همین منظور کشت مواد مخدر را در کشور ما رایج ساخت.
ایشان افزوند که اداره ولایت کابل بادر نظرداشت استراتیژی ملی مبارزه با مواد مخدره ، محو کشت ، تولید، ترافیک و قاچاق این ماده کشنده و ضد انسانی در صدر الویت های آن قرار دارد. ما در هماهنگی با دیگر نهاد های دولتی و غیر دولتی و همکاری نزدیک با علمای کرام ، متنفذین و اهالی شریف این ولایت کمپاین مبارزه جدی را بر ضد کشت و تولید مواد مخدرآغاز نموده ایم. بخاطر نابود ساختن کامل این پدیده شوم و ضد انسانی ما طالب کمک و حمایت بیشتر مردم ، بخصوص علمای محترم دینی می باشیم.
اقای حیدری افزودند، تولید و قاچاق مواد مخدر علاوه بر اینکه باعث اعتیاد ملیون ها تن هموطنان مظلوم ما گردیده است، منبع عمده برای تمویل دشمنان دین و وطن ما نیزمی باشد. بدبختانه بیشتر جوانان کشور ما معتاد به مواد مخدر هستند و این پدیده شوم یک زنگ خطر بزرگ برای جوانان کشور و خانواده های شان می باشد. بناً برضد آن باید مبارزه جدی را آغاز نموده و دراین راستا از هیچگونه کمک و مساعی ممکنه دریغ نورزیم.
ایشان گفتند: علی الوصف تلاش های کوشش های فراوان ما بدبختانه هنوز هم در ولسوالی سروبی ولایت کابل به اندازه ۱۵۰۰ جریب زمین کوکنار زرع میشود. اداره ولایتی کابل مصمیم است تا با طرح برنامه های بدیل ، در سال آینده کشت این ماده خطرناک و کشنده را در این ولسوالی نیز به صفر برساند.
والی کابل علاوه نمود که حملات تروریستی و دهشت افگنانه اخیر در شهر کابل و دیگر ولایت های کشور به دستور غلامان اجیر اردوی پاکستان در کشور ما راه اندازی شده است که متاسفانه باعث قتل بیرحمانه و جراحت تعدای زیادی از هموطنان ملکی ما بشمول زنان و کودکان گردید. علمای دینی همیشه این نوع حملات زشت و خلاف اصول و مبانی اسلامی و انسانی را تقبیح نموده اند و امیدوار هستیم که پیام زنده را از جلسه به تمام مردم برسانند تا از حملات شوم دشمن جلوگیری گردد.
محترم حیدری گفتند، طالبان بارها در افغانستان از انجام حملات انتحاری که باعث تلفات اشخاص ملکی گردیده است ، انکارنموده اند. در حالیکه در آخرین مورد حملۀ انتحاری در مقابل شفاخانۀ جمهوریت کابل که بیشتر تلفات به مردم ملکی رسیده است ، این گروه از اثرفشار بادارشان مسوولیت آنرا پذیرفتند.

علمای کرام حاضر در این جلسه متذکره ضمن ابراز حمایت شان از نظام و نیروهای دفاعی و امنیتی کشور ، وعده هرگونه همکاری را با اداره ولایت کابل در امرمبارزه با کشت مواد مخدره اعلان نمودند.آنان وعده سپردند که از منابر مساجد شان پیرامون اضرار و حرام بودن این پدیده از نگاه دین مبین به نمازگذاران و دیگر اهالی شریف و مسلمان تبلغ خواهند ، کرد.